تبلیغات
مـعبــــر تــاریــــخ - مطالب مرداد 1391
 
مـعبــــر تــاریــــخ
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ یکی از مجموعه وبلاگ های
"جبهه جهادگران مجازی" می باشد که به بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی می پردازد.
"جبهه جهادگران مجازی" دست دوستانی را که در این امر یاری گر ِ ما خواهند بود
به گرمی می فشارد.
مدیر وبلاگ : جبهه جهادگران مجازی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
انتقال امام خمینی (ره) از پادگان عشرت آباد به داوودیه
11 مرداد1342

پس از دستگیری حضرت امام خمینی (ره) و سرکوب قیام پانزده خرداد 1342، امام را در ابتدا به باشگاه افسران بردند اما ساعاتی بعد به پادگان قصر و در چهارم تیرماه 42 به پادگان عشرت‌آباد منتقل نمودند.

پس از مدتی برای آنکه بهانه در زندان ماندن امام از مردم گرفته شود و خشم‌ها فروکش کند رژیم پهلوی تصمیم گرفت با انتقال امام از زندان، ضمن در حصر گذاشتن ایشان در محلی تحت اختیار ساواک، آن حضرت را دور از دسترس مردم قرار دهد.

بنا بر این در یازدهم مرداد 1342، حضرت امام پس از حدود 57 روز زندان، به منزلی در داوودیه تهران منتقل شدند. ایشان  تا فروردین سال بعد به مدت هشت ماه در این منزل سکونت داشتند و در 18 فروردین 1343 آزاد شدند.


yjc.ir


نوع مطلب :
برچسب ها : امام خمینی، انقلاب اسلامی، تبعید، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،
 جنگ طائف و پیروزی مسلمانان

اول رمضان سال 8 هجری قمری

جنگ طائف در اول رمضان سال هشتم هجرت بین سپاه اسلام و قبایل ثقیف و قریش در گرفت. سپاه اسلام در این منطقه به دلیل اینکه طائفیان قلعه های مستحکم و مردمی قوی و سخت و آذوقه کافی در قلعه ها داشتند ،نتوانستند وارد قلعه ها شوند و محاصره آنها توسط مسلمانان و وعده امان به طائفیانی که تسلیم شوند نیز نتوانست آنها را تسلیم کند .

 در نتیجه پیامبر (ص) به منزله تهدید دستور آتش زدن تاکستان های اطراف آنجا را داد و با توجه به این که کشمش مهمترین مال التجاره آنها بود ، بالاخره ثقیفیان به حضرت رسول (ص) پیغام دادند به خاطر خدا و خویشاوندى از این کار دست‏باز دار و اگر مایلی آن تاکستانها را براى خود بردار اما ویران نکن،در نهایت پیغمبر دستور داد از ویران کردن تاکستانها خوددارى کنند !

با در نظر گرفتن اینکه ماه های حرام در پیش بود و آذوقه خود مسلمین محاصره کننده شهر هم رو به اتمام بود ، و تا اینجا هم توفیقاتی برای سپاه اسلام با این حد از تسلیم شدن ثقیفیان حاصل شده بود، اعلان شد که چون ماه ذى قعده در پیش است پیغمبر اسلام به قصد عمره به سوى مکه حرکت مى‏کند و پس از انجام عمره و گذشتن ماههاى حرام دوباره به طائف باز خواهد گشت.

نوع مطلب :
برچسب ها : جنگ طائف، اول رمضان، جنگهای پیامبر ص،
معرفی ولایتعهدی حضرت امام رضا علیه السلام
7 رمضان 201 هجری قمری
وقتی مامون بر مسند قدرت نشست، از نفوذ امام رضا(ع) در میان مردم آگاه بود و چون می‏خواست هم امام را تحت نظر داشته باشد و هم خود را فردی دوستدار اهل بیت نشان دهد تا اقبال عمومی را به خود جلب كند، دستور داد تا امام رضا(ع) را از مدینه به خراسان آوردند و با اصرار فراوان ولایتعهدی خود را به امام، واگذار كرد. سرانجام روز دوشنبه هفتم ماه رمضان سال 201 ق، منشور ولایتعهدی به خط مأمون نگاشته شد و در پشت همان ورقه، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) نیز با ذكر مقدمه‏ای پر از اشاره و ایماء، قبولی خود را اعلام فرمود؛ ولی یادآوری كرد كه این امر به انجام نمی‏رسد. آن‏گاه در كنار همان مكتوب، بزرگان و فرماندهان كشوری و لشكری، این عهدنامه را گواهی نمودند. از این پس به امام، الرضا من آل محمد(ص) می‏گفتند یعنی كسی كه از آل محمد به وی (مامون) راضی شده است. مامون دختر خود، ام‏حبیب را به ازدواج آن حضرت درآورد و شعار عباسیان راكه لباس سیاه بود، تبدیل به شعار علویان و لباس سبز نمود.
نوع مطلب :
برچسب ها : امام رضا ع، ولایتعهدی، رمضان،
آغاز جنگ بین چین و ژاپن در جنوب شرقی آسیا
25 جولای 1894


در سال 1894، ژاپن، پادشاه كره را به خودداری از پذیرش حاكمیت چین برانگیخت و در جنگی كه به دنبال این امر در 25 ژوئیه همان سال، بین چین و ژاپن در گرفت، چینی‏ها به سرعت مغلوب ژاپنی‏ها كه پیشرفته ‏تر و مجهزتر بودند، شدند.

در پایان جنگ، پیمانی میان طرفین منعقد شد كه به موجب آن، كره ظاهراً مستقل شد ولی در واقع تحت الحمایه ژاپن بود و چینْ جزایر فُرمُز (تایوان)، پسكادور و شبه‏ جزیره لیائوتونگ را به ژاپن واگذار كرد. چندی بعد، ژاپن مجبور شد بر اثر فشار دول غربی، شبه جزیره لیائوتونگ را به چین مسترد كند.

جنگ چین و ژاپن زمینه ساز بروز جنگ میان ژاپن و روسیه در اوایل قرن بیستم نیز شد. زیرا ژاپن با حمله به چین، برخی از پایگاه ‏ها و مواضع روسیه را در این كشور مورد حمله قرار داده بود.

www.yjc.irنوع مطلب :
برچسب ها :
کودتای قذافی در لیبی!

بازخوانی روزنامه اطلاعات 2 مرداد 1348

بامداد امروز ارتش لیبی دست به کودتا زد و در این کشور رژیم جمهوری برقرار شد. رادیو تریپولی در لیبی ساعت یک بعد از ظهر امروز به وقت تهران، برنامه خود را قطع کرد و اعلام داشت که نظامیان در لیبی قدرت را در دست گرفته اند.

قذافی

"ملک ادریس السنوسی" پادشاه لیبی اکنون در ترکیه ایام تعطیلات خود را می گذراند. گزارش های بعدی حاکی است که بین نیروهای وفادار به السنوسی و و نیروهای کودتا زدو خورد شدیدی آغاز شده و صدای تیر اندازی از هرگوشه پایتخت به گوش می رسد. تماس لیبی با دنیای خارج به کلی قطع شده است.

ناظران سیاسی انتظار نداشتند مادامی که ملک ادریس زنده است، کسی در صدد کودتا برآید. زیرا ملک ادریس سمبل مبارزه ملت لیبی در مقابل تسلط طلبی ایتالیا و دوران اشغال این کشور بین دو جنگ جهانی است. ملک ادریس در داخل کشور و در میان مردم محبوبیت فوق العاده ای دارد زیرا او قهرمان جنگ بر ضد موسولینی رهبر فاشیست ایتالیاست.عصر ایران


نوع مطلب :
برچسب ها : قذافی، تاریخ، کودتا، جبهه جهادگران،

چهار  مرداد 1358 مصادف با اولین رمضان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. مردم در حالی به میهمانی ماه خدا می رفتند که چند ماهی بیشتر از استقرار نظام جمهوری اسلامی نگذشته بود و هنوز نهادهای انقلابی تثبیت نشده بودند. کشور در آستانه برگزاری انتخابات مجلس خبرگان بود و سازمانها و احزاب و تشکلهای مختلف در تدارک معرفی نامزدهای خود برای شرکت در این اتفاق مهم سیاسی بودند.

در چنین فضایی عمده یاداشت ها، سرمقاله ها و پیام هایی که در مطبوعات منتشر می شد با هدف دعوت از گروههای برای رعایت وحدت و یکپارچگی بود.

همه ماه رمضان سال گذشته را یادآوری می کردند. یعنی رمضان سال پیش از پیروزی انقلاب. زمانی که فرمان امام برای جمع شدن در مساجد و مبارزه با حکومت پهلوی صادر شد و مردم حضور فعال و موثری را در خانه های خدا داشتند. این رمضان با برپایی نماز عید فطر در تپه های قیطریه  و برگزاری راهپیمایی میلیونی تمام شد و در ذهن بسیاری از انقلابیون حک شد.

اولین روز از اولین رمضان پس از انقلاب اما مصادف بود با پنج شنبه، در خبرها آمده بود که امام خمینی با ارسال پیامی به آیت الله طالقانی از وی خواست تا فردای آن روز اولین نماز جمعه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار کند.

نماز جمعه تهران - آیت الله طالقانی

اولین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت الله طالقانی

فردای آن روز به نقل از مطبوعات بیش از یک میلیون نفر در بزرگترین نماز عبادی، سیاسی شرکت کردند و این اتفاق کوچکی نبود، به طوری که توجه اغلب رسانه‌های جهانی به آن جلب شد.

مرداد58، آبستن حوادث و وقایعی سرنوشت سازی بود. برگزاری انتخابات مجلس خبرگان، تحرکات عناصر آشوب طلب در خوزستان و کردستان و انتخاب روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان با ابتکار امام خمینی از جمله این اتفاقات بود.

در داخل و خارج از کشور، واکنش های مثبتی در قبال این نامگذاری صورت گرفت. یاسر عرفات رییس کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین با ارسال پیامی از کلیه سفارتخانه های فلسطین در کشورهای اسلامی خواست تا در روز جمعه 23 ماه مبارک رمضان، مراسم روز قدس را هر چه پرشکوه تر برگزار کنند.

از دیگر اتفاقات مهم در این ماه استعفای دسته‌جمعی موسسین حزب خلق مسلمان بود. سید هادی خسروشاهی از بنیانگذاران این حزب با انتشار اطلاعیه ای در 14 رمضان این موضوع را اعلام کرد.

در رویداد دیگری همزمان با شب یکشنبه 21 مرداد عده ای با نام فداییان اسلام که  بنا به توصیه آیت الله خلخالی به منظور تخریب قبر رضا شاه با در دست داشتن 20 دینامیت به محل دفن او رفته بودند با مخالفت شدید پاسداران مستقر در محل مقبره روبرو شدند.

قبر رضا خان قبل از تخریب
قبر رضا خان قبل از تخریب
عکس از: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پاسداران در توضیح علت مخالف خود به فداییان اظهار داشتند: از ساختمان مقبره باید برای ایجاد یک کتابخانه و از حجره های آن به عنوان زائرسرا برای استراحت زائران استفاده شود. در نهایت پس از مدتی بحث و جدل بالاخره فدایان اسلام تصمیم گرفتند که فعلا دست نگه دارند.

یکی از مهم ترین رخدادهای اولین ماه رمضان بعد از انقلاب، راهپیمایی روز قدس در 26 مرداد 58 بود، روزی که فردایش، رسانه ها نوشتند که بزرگترین راهپیمایی انقلاب برگزار شد.
آیت الله طالقانی در خطبه های نماز جمعه خواستار این شد که برای مبازره با صهیونیسم، به جوانان در مدارس، دانشگاهها، کارخانه های و روستاها آموزش نظامی داده شود.

عصر ایران


نوع مطلب :
برچسب ها :
شروع مجدد حملات زمینی، هوایی و دریایی رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان
25 جولای 1993

حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، در 25 ژوئیه 1993م بعد از تهاجم سراسری به لبنان در سال 1982، شدیدترین عملیات نظامی این رژیم علیه لبنان بود.
 رژیم صهیونیستی به بهانه مقاومت مسلحانه مسلمانان جنوبِ این منطقه در مقابل صهیونیست ‏های اشغال‏گر و مزدوران داخلی آن‏ها، این حملات وحشیانه را آغاز كرد.
در جریان این حملات در حدود 130 نفر شهید، 500 نفر مجروح و بیش از چهارصد هزار نفر آواره شدند. علاوه بر این، خسارات قابل ملاحظه ‏ای به تاسیسات اقتصادی و مزارع لبنان وارد شد.

با وجود این تهاجم غیر انسانی، مردم و مبارزان لبنانی، به مقاومت خود تا اخراج صهیونیست‏ های اشغال‏گر از جنوب كشورشان در ماه مه سال 2000م ادامه دادند.


www.yjc.ir


نوع مطلب :
برچسب ها :
آغاز قیمومیت انگلستان بر كشور اسلامی فلسطین
1921 میلادی


با پایان جنگ جهانی اول در سال 1918م و فروپاشی امپراتوری عثمانی، بر طبق معاهده سایكس - پیكو، متصرفات این امپراتوری بین فرانسه و انگلیس تقسیم شد و سرزمین فلسطین نیز تحت قیمومیت انگلستان قرار گرفت.

 بدین ترتیب از 25 ژوئیه 1925م و با آغاز قیمومیت فلسطین دولت‏مردان انگلستان نسبت به تشكیل دولت صهیونیستی در این منطقه اظهار تمایل كرده و پس از مدتی زمینه انتقال گسترده یهودیان را از نقاط مختلف جهان به سرزمین فلسطین آغاز نمودند.

 این وضعیت تا اندك زمانی پس از جنگ جهانی دوم، ادامه داشت و بالاخره به اعلام موجودیت رژیم غاصب صهیونیستی در 14 ماه مه 1948 انجامید.نوع مطلب :
برچسب ها : قیمومیت، فلسطین، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،

افتتاح بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس
4 مرداد1376در چهارم مرداد ماه 1376 بزرگ‏ترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس كه از مرحله طراحی تا ساخت و نصب تجهیزات آن، توسط متخصصان و كارشناسان داخلی صورت گرفته بود به بهره ‏برداری رسید. این پالایشگاه از جمله طرح‏های مهم صنعت نفت كشور بوده و برای بالا بردن ظرفیت تولید فرآورده ‏های نفتی در كشور و تامین مصارف داخلی و صدور بخشی از آن به خارج طرح ریزی شده است.

 ظرفیت این پالایشگاه با اشتغال زایی 1200 نفر، بیش از 230 هزار بشكه در روز می‏باشد. اجرای عملیات طرح عظیم آب‏رسانی از دریا به پالایشگاه به طور جداگانه و همزمان با عملیات اجرایی پالایشگاه با استفاده از امكانات گسترده صنعت نفت از جمله ویژگی‏های احداث آن می‏باشد كه برای اولین بار در نوع خود صورت گرفته است.

www.yjc.ir


نوع مطلب :
برچسب ها : پالایشگاه بندرعباس، نفت سنگین، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،
عملیات غدیر در منطقه شلمچه
2 مرداد1367


پس از قبول قطعنامه 598 از طرف جمهوری اسلامی ایران، رژیم عراق به تصور ضربه زدن مجدد به نظام اسلامی، حملات گسترده ‏ای را علیه ایران آغاز كرد. از این‏رو عملیات غدیر جهت دفع این تجاوز، در منطقه شلمچه توسط رزمندگان اسلام به اجرا درآمد.

اما پاسخ سریع و قاطع ملت و نیروهای اسلام، بسیار تكان دهنده و هشیارانه بود و تلفات سنگینی را به نیروهای متجاوز در منطقه وارد آوردند.

در این عملیات، صدها كیلومتر از سرزمین‏های میهن اسلامی‏مان كه به مدت 3 روز به اشغال متجاوزین در آمده بود، باز پس گرفته شد و رزمندگان موفق شدند بخش‏هایی از استان خوزستان در منطقه عمومی شلمچه، جاده خرمشهر، اهواز، پادگان حمید و جفیر را آزاد ساخته و دشمن بعثی را در منطقه جنوب تا مرزهای بین‏ المللی عقب برانند.

 در این عملیات علاوه بر كشته و زخمی شدن تعداد زیادی از قوای دشمن و چند درجه‏ دار عالی رتبه، چندین تیپ و گردان زرهی و پیاده و كماندویی بعث به میزان 60 الی 100 درصد منهدم شد.


yjc.ir


نوع مطلب :
برچسب ها : دفاع مقدس، قطعنامه، عملیات غدیر، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،
مرگ "مروان بن حكم" بانی سلسله‏ مروانی بنی‏امیه و دشمن سرسخت اهل‏بیت علیهم السلام
3 رمضان 65 قمری


مروان بن حكم بن ابی العاص، در سال دوم هجری متولد شد. پدرش لعن شده‏ پیامبر اسلام بود و او را از مدینه اخراج كرد. در زمان عثمان به دربار راه یافت و به خلیفه بسیار نزدیك گردید.

هم چنین در زمان خلافت عثمان فتنه ها به پا کرد.در جنگ جمل تیری زد و طلحه را کشت و بعد از فتح هنگامی که اسر شد حسنین علیه السلام را شفیع قرار داد و امیرالمومنین وی را رها کرد و حتی از او بیعت نگرفت و فرمود:
" من احتیاجی به بیعت او ندارم همانا دست ما دست یهودی است."


 او پس از مرگ معاویه‏ دوم به خلافت رسید و دولت اموی در خاندان آل مروان جریان یافت. مروان، آدمی منافق، مزوَّر، مكار و خبیث بود. مدت خلافت وی در حدود 10 ماه به طول انجامید. مروان همسر یزید را به زنی گرفت و به دست او هم كشته شد، زیرا به یزید توهین كرده بود.

مروان یكی از دشمنان سرسخت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به شمار می‏رود كه ظلم فراوانی به این خاندان روا داشت.نوع مطلب :
برچسب ها : مروان، اهل بیت، ظلم، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،
كودتای افسران مصری علیه  "ملك‏ فاروق"
23 ژوئیه 1952 میلادی


ملك فاروق فرزند احمد فؤاد پاشا، پادشاه پیشین مصر، در سال 1920م به دنیا آمد. فاروق در سال 1936م، در شانزده سالگی جانشین پدر شد. اما چون به سن قانونی نرسیده بود، اداره امور مملكت به شورای نیابت سلطنت محول گشت. پس از جنگ اعراب و اسرائیل و شكست اعراب، مردم مصر كه درگیر این جنگ بودند، نسبت به پادشاه خود ملك فاروق دلسرد و بدبین شدند. این بدبینی در كنار فساد رایج در دستگاه رهبری فاروق، زمینه را برای انجام كودتای آرام افسران ناراضی مصری آماده كرد. مغز متفكر كودتا، سرهنگ جمال‏ عبدالناصر بود كه مقدمات این حركت را از سال‏ها پیش تدارك دیده بود.

سرانجام در 23 ژوئیه 1952م این كودتا به رهبری ژنرال محمد نجیب و سرهنگ جمال عبدالناصر صورت گرفت و سه روز پس از پیروزی كودتا، ملك فاروق پادشاه مصر كه در میان مردم، محبوبیتی نداشت در 26 ژوئیه مجبور به استعفا شد. هم‏چنین هم‏زمان، با الغای رژیم سلطنتی، نظام جمهوری در مصر به ریاست محمد نجیب اعلام شد. ریاست جمهوری نجیب دوام چندانی نیافت و پس از آنكه بین كودتاچیان اختلاف افتاد، در نهایت، جمال عبدالناصر به ریاست جمهوری رسید.


yjc.irنوع مطلب :
برچسب ها : کودتا، ملک فاروق، جبهه جهادگران، معبر تاریخ،

برگزاری دومین انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب شهید "محمدعلی رجایی"
2 مرداد 1360در حالی كه ایران درگیر جنگ بود، اختلافات بین رییس جمهوری و مجلس، اوضاع داخلی را آشفته می‏كرد. سرانجام كارشكنی‏ های بنی ‏صدر كار را به جایی رسانید كه مجلس مسأله عدم كفایت سیاسی او را تصویب كرد. پس از عزل بنی صدر كشور در حالی مهیای دومین انتخابات ریاست جمهوری می‏شد كه اثر تلخ این حادثه هنوز هم در كام یاران انقلاب وجود داشت.

در نهایت در دوم مرداد 1360 ش، انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد كه محمدعلی رجایی با کسب سیزده میلیون رای به عنوان دومین رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد. حكم ریاست جمهوری محمدعلی رجایی در تاریخ یازدهم مرداد 1360 توسط حضرت امام تنفیذ شد و ایشان تا زمان شهادت به مدت كمتر از یك ماه، در این پست خدمت كرد.


yjc.ir

نوع مطلب :
برچسب ها : رجایی، انقلاب، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،

صدور اعلامیه مشترك علما در تأیید مرجعیت حضرت "امام خمینی"
2 مرداد 1342

http://salehat.ir/index.php?option=com_joomgallery&func=watermark&id=342&catid=1&orig=1&no_html=1

پس از دستگیری حضرت امام خمینی(ره) و رویداد واقعه 15 خرداد 1342، تعدادی از علما و مراجع، از قم، مشهد و دیگر شهرها راهی تهران شده و ضمن تهیه نامه‌ای مبنی بر تأیید مرجعیت ایشان خواستار آزادی حضرت امام گردیدند.

 تعدادی از مراجع عالیقدر و علمای اعلام كه در این حركت شركت داشتند عبارتند از: سید شهاب‏ الدین مرعشی نجفی، مرتضی حائری یزدی، سید محمدهادی میلانی، سیدعلی بهبهانی، خادمی، جزائری، خسرو شاهی، روح‏ اللَّه كمالوند، محمد صدوقی، سیدروح‏ اللَّه خاتمی، سیدمرتضی پسندیده، اكبر هاشمی رفسنجانی، صدرالدین حائری شیرازی، ابراهیم امینی و...

 این حركت و نیز ادامه اعتراضات مردمی در پی دستگیری حضرت امام، رژیم را به در پیش گرفتن سیاست آرام سازی و تشنج زدایی وادار كرد و در نهایت حضرت امام در یازدهم مرداد 1342ش از طرف رژیم آزاد شدند و پس از مدت كوتاهی در منزلی در تهران در حالت حَصر قرار گرفتند.
yjc.ir


نوع مطلب :
برچسب ها : امام خمینی، مرجعیت، معبر تاریخ، جبهه جهادگران،


 
   
// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);