تبلیغات
مـعبــــر تــاریــــخ - مطالب خرداد 1391
 
مـعبــــر تــاریــــخ
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ یکی از مجموعه وبلاگ های
"جبهه جهادگران مجازی" می باشد که به بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی می پردازد.
"جبهه جهادگران مجازی" دست دوستانی را که در این امر یاری گر ِ ما خواهند بود
به گرمی می فشارد.
مدیر وبلاگ : جبهه جهادگران مجازی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

15 خرداد 1342
به خاک و خون کشیده شدن 15 هزار ایرانی توسط رژیم پهلویدر سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند.

 هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان‌های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه‌هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند، به لرزه درآمد.

 همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد.


علینقی عالیخانی درباره چگونگی برخورد اسدالله علم نخست‏وزیر با تظاهركنندگان 15 خرداد 1342 می‏نویسد :

 

         "علم در روزهای حساس قیام 15 خرداد فعالیت خستگی‏ ناپذیری داشت و با مقامهای انتظامی پیوسته در تماس بود و خود از كلانتریهای مناطق حساس شهر سركشی می‏كرد و به همه مسئولان هشدار می‏داد خود را برای رویارویی با آشوبی بزرگ آماده كنند. به این سان هنگامی كه در بامداد روز 15 خرداد 1342 (5 ژوئن 1963) تظاهرات در اطراف بازار تهران آغاز شد علم آمادگی كامل داشت و به رئیس شهربانی وقت سپهبد نصیری تلفنی دستور تیراندازی داد و در برابر تردید نصیری یادآور شد كه این دستور را به عنوان نخست‏وزیر می‏دهد و نامه مؤید این دستور را نیز بی‏درنگ برای او خواهد فرستاد. خود نیز پس از ساعتی به دفتر نصیری رفت و از نزدیك شاهد وضع روز بود این خونسردی و قاطعیت علم اثر بسیار مثبتی داشت و مسئولان انتظامی توانستند در چند ساعت به این غائله پایان دهند و تظاهركنندگان را به شدت سركوب كنند."موضع گیری گروه ها و احزاب سیاسی در برابر جنبش پر شور مردم در پانزده خرداد، گامی مهم در شناسایی و تحلیل عملکرد این گروه هاست. در آن زمان حزب توده با تأیید اصلاحات ارضی، قیام پانزده خرداد 1342 را کوشش ارتجاع طلبان در راه مخالفت با اصلاحات ارضی و آزادی زنان دانست و آن را محکوم کرد.

جبهه ملی ایران نیز به امید فراهم کردن زمینه دوباره حکومت خود، از مدت ها قبل از هرگونه موضع گیری بر ضد شاه خودداری می کرد. به همین دلیل، رهبران آن در تماس با مأموران ساواک و سفارت امریکا، به طور رسمی اعلام کردند در این قیام شرکت نداشته اند.

دکتر مصدق هم که هنگام قیام پانزده خرداد 1342 در املاک خود در حال تبعید به سر می برد، در مورد قیام مردم ایران و سرکوب آن از سوی رژیم ستم شاهی سکوت اختیار کرد و کشتار مردم ایران را محکوم نکرد.

در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
شهادت شیخ فضل الله نوری

13 رجب 1327 ه.ق

http://dc399.4shared.com/img/n2JSZKC-/s3/0.17774046386302067/12990.jpgوقتی محاكمه صورت می گرفت، در بیرون مشغول آماده سازی جایگاه اعدام وی بودند.

هنگامی كه می خواستند او را برای اعدام ببرند حدود یك ساعت و نیم به غروب روز سیزده رجب 1327 قمری بود.

وقتی به پایه ی دار نزدیك شد عصا و عبایش را به میان جمعیت انداخت و روی چهارپایه رفت و قریب ده دقیقه برای مردم صحبت كرد و فرمود:

"خدایا تو خودت شاهد باش كه در این دم آخر باز هم به این مردم می گویم كه مؤسس این اساس لامذهبین هستند كه مردم  را فریب داده اند" این اساس مخالف اسلام است.

محاكمه ی من و شما مردم بماند پیش پیغمبر محمد بن عبدالله(ص)" آن گاه عمامه را از سر برداشته و فرمود:

"از سر من این عمامه را برداشتند، از سر همه بر خواهند داشت." 

در آستانه ی اعدام یكی از رجال وقت با عجله برای او پیغام آورد كه شما این مشروطه را امضا كنید و خود را از كشتن برهانید و او در جواب فرمود: "دیشب رسول خدا را در خواب دیدم، فرمودند: فردا شب مهمان منی. من چنین امضایی نخواهم كرد"

طناب دار به گردن وی انداخته شد و لحظاتی بعد پیكر بی جان وی برفراز دار باقی مانده بود.

دسته موزیك شروع به نواختن كرد و مردم از جمله پسر شیخ كف می زدند و شادی می كردند.


دلایل مخالفت شیخ فضل الله با مشروطه


نوع مطلب :
برچسب ها : مشروطه، شیخ فضل الله نوری، مشروطه مشروعه، شهادت،
انتخاب آیت الله سید علی خامنه ای به رهبری انقلاب اسلامی

14 خرداد 1368


سید احمدخمینی:اطا‌عت از آیت‌الله خامنه‌ای اطاعت از امام است/ هر فردی جز این بگوید در خط آمریکاستروز چهاردهم 1368 , مجلس خبرگان رهـبـری تشكیل گردیـد.

پـس از قرائت وصیتنامه امـام خمینى تـوسـط حضرت آیـه الله خامنه اى كه دو ساعت و نیـم طـول كشید , بحث و تبـادل نظر براى تعییـن جانشینـى امام خمینـى و رهبر انقلاب اسلامـى آغاز شد.

پـس از چندیـن ساعت سـرانجام حضرت آیـه الله خامنه اى ( رئیـس جمهور وقت ) كه خود از شـاگـردان امـام خمینـى ـ سلام الله علیه ـ و از چهره هاى درخشـان انقلاب اسلامـى و از یـاوران قیـام 15 خـرداد بـود و در تـمـام دوران نهضت امـام در جـمع دیگـر یــاوران انـقلاب جـانبـازى كرده بود , به اتفاق آرا براى ایـن رسالـت خطیر بـرگـزیده شد .

 روز و شـب پانزدهـم خرداد 68 ، میلونها نفر از مردم تهران و سـوگوارانى كه از شهرها و روستاها آمـده بـودند , در محل مصلاى بـزرگ تهـران اجتماع كردنـد تـا بـراى آخـریـن بـار با پیكر مطهر امامشان وداع كنند.


سالها بـود كه غـربیـها و عوامل تحت حمایتشان در داخل كشـور كه از شكست دادن امـام مأیـوس شـده بـودند وعده زمان مرگ امـام را مى دادند.اما هـوشمندى ملت ایران و انتخاب سریع و شایسته خـبرگان و حمایـت فـرزنـدان و پیـروان امـام همه امیدهاى ضـد انقلاب را بـر بـاد دادنـد و نه تنها رحلت امـام پایان راه او نبـود بلكه در واقع عصر امام خمینـى(ره) در پهـنه اى وسیعـتر از گـذشـته آغاز شده بـود .نوع مطلب :
برچسب ها : رهبری، 14 خرداد، مجلس خبرگان، آیت الله خامنه ای،

رحلت امام خمینی (ره) در 13 خرداد 1368


 

 


ساعت 20 / 22 روز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 لحظه وصال بـود .

قــلبـى از كار ایستـاد كه میلیـونها قلــب را بـه نور خدا و معنـویت احـیاء كرده بـود .

در آخرین شب زندگى و در حالى كه چند عمل جراحى سخت و طولانى درسن 87 سالگى تحمل كرده بود و در حالیكه چندیـن سرم به دستهاى مباركـش وصل بـود نافله شب مى خـواند و قـرآن تلاوت مـى كرد .

در ساعات آخر ، طمأنینه و آرامشى ملكـوتـى داشـت و مـرتباً شـهادت بـه وحـدانیت خـدا و رسالت پیـامبـر اكرم (ص) را زمـزمه مـى كـرد و بـا چنیـن حــالتى بـود كه روحـش به ملكـوت اعلى پرواز كرد .

وقتى كه خبر رحلت امــام منتشر شـد ، سرتاسر ایران و همـه كانـونهایـى كـه در جـهان بـا نام و پیام امام خمینـى(ره) آشـنا بـودنـد ، گـریستند و بـر سر و سینه زدنـد.

 

خمینی، تجلی ذوالفقار بود؛ مردی که با ابروانش خیبرهای زمان را درهم می شکست؛

مردی که با لب هایش سماع می کرد؛

مردی که ظهور کرد تا غیبت را باور کنیم؛

مردی که سلمان فارسی را به همه زبان ها ترجمه کرد،

مردی که با اباذر برادر بود،

مردی که کشاورزی آخرت را رونق داد؛ مردی که ما را به اوایل آخرالزمان رسانید.

مردی که مرد بود...نوع مطلب :
برچسب ها : 14 خرداد، رحلت امام خمینی،
سخنرانی امام(ره) در مدرسه فیضیه قم

13 خرداد 1342

 

 ساعت 4 بعدازظهر عاشورای 1342 که مصادف با 13 خرداد 1342 بود؛ امام‌خمینی به‌طرف مدرسه فیضیه رهسپار شد تا سخنان تاریخی خود را در اجتماع گروه زیادی از مردم قم و روحانیون و هیئت‌های عزاداری تهران و سایر شهرستان‌ها ، ایراد نمایند.                             


پس از بیان فجایع دلخراش کربلا، حمله‌ی دژخیمان شاه به فیضیه که در 2 فروردین همان سال رخ داده بود، را به واقعه کربلا تشبیه نمود که با شیون و زاری مردم حاضر توأم گردید و آن فاجعه را که توسط مأموران رژیم شاه صورت گرفت؛ به‌ تحریک اسرائیل دانست و رژیم شاه را دست‌نشانده اسرائیل معرفی کرد.امام‌خمینی در مدرسه فیضیه برای مردم چنین فرمودند:                               

اسرائیل نمی‌خواهد در این مملکت علمای اسلام باشند، اسرائیل نمی‌خواهد در این مملکت احکام اسلام باشد. اسرائیل به‌دست عمّال سیاه خود مدرسه فیضیه را کوبید. ما را کوبید، شما ملت را می‌کوبد... برای ‌اینكه اسرائیل به منافع خودش برسد؛ دولت ایران به تبعیت از اغراض و نقشه‌های اسرائیل به ما اهانت کرده و می کند...                                                      

 تمام گرفتاری‌ها و اختلافات ما در همین سه موضوع نهفته است. اگر ما نگوییم اسلام در خطر است؛ آیا در معرض خطر نیست؟ اگر ما نگوییم شاه چنین و چنان است؛ آیا آن طور نیست؟ اگر ما نگوییم اسرائیل برای اسلام و مسلمین خطرناک است؛ آیا خطرناک نیست؟ و اصولاً‌چه ارتباطی و تناسبی بین شاه و اسرائیل است که سازمان امنیت می‌گوید از شاه صحبت نکنید، از اسرائیل نیز صحبت نکنید؟ آیا به نظر سازمان امنیت، شاه اسرائیلی است؟ ... از اسرائیل نشنو، اسرائیل به درد تو نمی‌خورد، بدبخت! بی‌چاره!

این سخنرانی امام حدود یک ساعت به طول انجامید و لرزه بر اندام مستکبران خارجی و مزدوران داخلی آنها انداخت.

نوع مطلب :
برچسب ها : فیضیه، امام خمینی، نهضت، سخنرانی امام خمینی،
درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر ابوترابی

 12 خرداد 1379

حجة الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر ابوترابی ، فرزند روحانی مبارز قزوین ، مرحوم حجت‌الاسلام سیدعباس ابوترابی ، در سال 1318 در شهرستان قم متولد شدند. و در سال 1337 برای تحصیل علوم حوزوی به مدرسه نواب در مشهد مقدس عزیمت نمودندو پس از گذراندن دروس مقدماتی و سطح ، برای ادامه تحصیل به قم بازگشتند.

ایشان با شروع نهضت امام خمینی رحمه الله در سال 42 وارد جریانات سیاسی شدند و در تظاهرات مردم قم، در پانزدهم خرداد، حضوری فعال داشتند و در هجوم عوامل رژیم ستم شاهی به مدرسه فیضیه، مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

با تبعید حضرت امام رحمه الله به نجف اشرف، او نیز به نجف مشرف شد.در آنجا ، درس ولایت فقیه حضرت امام را چاپ نمود و به ایران و نقاط دیگر ارسال می کرد و نیز اطلاعیّه های امام رحمه الله را به ویژه در مکه مکرمه و حجاز، و به داخل ایران منتشر و پخش می کردند. هنگام بازگشت به ایران در مرز خسروی بازداشت و به زندان کمیته و سپس اوین منتقل گردید. 

پس از آزادی از زندان، فعالیت سیاسی ایشان به صورت عمیق تر شروع شد و در جریان پیروزی انقلاب، فرماندهی گروهی را به عهده داشت که کاخ سعدآباد را تصرف کردند.

با شروع جنگ تحمیلی، با لباس رزم در جبهه حاضر شد و در کنار شهید دکتر چمران به سازماندهی نیروهای مردمی پرداخته، شخصا به مأموریّت ها و عملیّات رزمی شناسایی می رفت. در یکی از همین مأموریّت ها، به اسارت دشمن بعثی در آمد.

در دوران اسارت نیز به تعبیر مقام معظم رهبری که در پیام تسلیتشان به مناسبت درگذشت ایشان آمده است، "همچون خورشیدی بر دل های اسیران مظلوم می تابید و چون ستاره ی درخشانی، هدف و راه را به آنان نشان می داد و چون ابری فیاض، امید و ایمان را بر آنان می بارید

ایشان در دوران بعد از اسارت ، در جایگاه نماینده ی ولی فقیه در امور آزادگان تلاش می نمود و در دو دوره ی نمایندگی مجلس شورای اسلامی (مجلس چهارم و پنجم) حضوری فعال داشت و پیوسته یادآور میشدند که " مبادا برای چرب و شیرین دنیا و بر اثر غفلت، به ارزش های انقلاب اسلامی و دست آوردهای دفاع مقدس پشت نماییم. "

سرانجام آن مجاهد خستگی ناپذیر در تاریخ (12/3/79) در حالی که به همراه پدر بزرگوارشان با پای پیاده عازم مشهد مقدس و زیارت حضرت ثامن الحجج علیه السلام بودند، بر اثر سانحه اتومبیل به لقاء ا... پیوستند.

روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.


نوع مطلب :
برچسب ها : سید آزادگان، ابوترابی،

پیروزی حزب الله و عقب نشینی اسرائیل از جنوب لبنان

5 خرداد 1379
در پی افزایش اقتدار حزب الله ، مزدوران ارتش اسرائیل از جزین در جنوب لبنان به صورت یكجانبه عقب نشینی كردند.(3 ژوئن 1999). روند عقب نشینی تحت فشار حزب الله و افكار داخلی اسرائیل به گونه ای بود كه یكی از محورهای مبارزات انتخاباتی نخست وزیران اسرائیل در سال 1999 را شامل می شد. ایهود باراك ، تنها رقیب نتانیاهو در مبارزه انتخاباتی وعده داده بود در صورت پیروزی ، ارتش اسرائیل را در خلال یك سال از جنوب لبنان خارج كند.

وی پس از پیروزی خود، زمان عقب نشینی را حداكثر تا پیش از هفتم ژوئیه 2000 مشخص كرد. این خواری تحقق پیدا كرد، اما نه در موعد مقرر بلكه 45 روز زودتر.

در بامداد 24 می 2000 (مطابق با 5 خرداد 1379) ارتش اسرائیل به یكباره و به صورت كاملا ناگهانی اقدام به تخلیه كلیه مواضع خود در جنوب لبنان كرد و سربازان اسرائیلی فرار را بر قرار ترجیح دادند.

دولت لبنان بعد از آن ، 25 می 2000 را روز مقاومت و آزادسازی اعلام نمود.

مهمترین دستاوردها و پیامد این عقب نشینی ، شكست ارتش اسطوره ای اسرائیل ، پذیرش حزب الله به عنوان سمبل مقاومت در داخل و خارج و به ویژه در سطح كشورهای عربی و اسلامی و تاثیر سریع آن بر انتفاضه مردم فلسطین بود.

 

این اولین باری بود كه پس از 50 سال، اسرائیل شكست می خورد. نه كشورهای عربی در این پیروزی شریك بودند، نه طرفداران شوروی سابق و نه افراد ملی گرا.

فاتحان این نبرد نابرابر جوانهای مومنی بودند كه با توكل بر خداوند، خودشان سلاحشان را ساختند، خون دل خوردند و در سرما و گرما با دشمن جنگیدند تا توانستند او را شكست دهند.به امید روزی که فلسطین و قدس شریف نیز از سلطه و اشغال صهیونیست‏ها رهایی یابد.


نوع مطلب :
برچسب ها : حزب الله، جبهه، جهادگران، پیروزی، رژیم صهیونیستی،
3 خرداد 1361

آزادسازی خرمشهر از چنگال بعثیان

روز مقاومت و پیروزی
در خیال خرمشهر که کنار کارون آرام نشسته بود، هیچ صدای خمپاره ای نبود.

نخلستان هایش صدای چرخ های تانک را تا آن روز نشنیده بود، تا شهریور ماه 59 که خرمشهر، خونین شهر شد.

پس از گذشت روزهای تاریک و پر دود اسارت، در سوم خرداد 1361 شهر از اشغال درآمد.

 

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرین بیت ‌المقدس كه برای رها سازی خرمشهر از سلطه‌ نیروهای مهاجم عراقی انجام شد، از دهم اردیبهشت ماه تا چهارم خرداد ما 1360 به طول انجامید.


این نبرد حماسی علاوه بر  پایان بخشیدن به 19 ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و كمرشكن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد ساخت.


كوتاه سخن اینكه عملیات بیت‌المقدس به عنوان برجسته‌ترین عملیات پدآفندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در تاریخ نظامی 8 سال دفاع مقدس ثبت شده است.

 

آزادی خرمشهر چنان در سطح بین المللی تأثیر گذاشت که پس از پیدایش وضعیت جدید و بیرون راندن متجاوزان از خرمشهر، برتری سیاسی ـ نظامی ایران در برابر عراق مطرح شد و مسیر جنگ نیز تغییر یافت.

جنگی که ابتدا با هدف براندازی یا تعدیل دیدگاه های انقلاب اسلامی طرح ریزی شده بود، بر خلاف تصور، عامل تثبیت اوضاع سیاسی در داخل کشور و درهم شکستن جبهه ضدانقلاب شد.

زمانی که خرمشهر به دست نیروهای ایرانی از دشمن باز پس گرفته شد، همه دنیا تا 24 ساعت سکوت کرد و بوق های تبلیغاتی هیچ گونه خبری از پیروزی رزمندگان ایران اسلامی را در حماسه فتح خرمشهر پخش نکردند؛

زیرا برایشان باورکردنی نبود که نیروهای ایرانی بتوانند دست به چنین عملیاتی بزنند.


گرامی باد یاد و خاطره ی شهدای سرافراز مقاومت و فتح خرمشهر!نوع مطلب :
برچسب ها :


 
   
// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);